Vyhradené stavby - aktuality

vyhradene stavby

Ktoré budovy sú vyhradené stavby? Ako získať certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby – budovy?

Podľa § 22 Zákona o výstavbe č. 201/2022 Z. z. zhotovovanie vyhradenej stavby je vyhradené generálnemu zhotoviteľovi stavby, ktorý je držiteľom platného certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby zapísanému v zozname certifikovaných generálnych zhotoviteľov vyhradených stavieb.

Certifikáciu vykonáva certifikačný orgán na základe výsledku preverenia spôsobilosti zhotoviteľa stavby. Zhotoviteľ vyhradenej stavby musí mať zavedený, udržiavaný a musí trvalo zlepšovať svoj systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby.

Zákon o výstavbe rozlišuje v prílohe č.4 zákona o výstavbe v oblasti pozemných stavieb ako vyhradené stavby tieto stavby:

  • a) jednopodlažná budova s možnosťou jedného medzipodlažia a s rozponom strešnej konštrukcie viac ako 30 m,
  • b) viacpodlažná budova s výškou poslednej stropnej konštrukcie viac ako 32 m nad úrovňou terénu,
  • c) viacpodlažná budova s rozponom nosnej konštrukcie viac ako 12 m, okrem strešnej konštrukcie s rozponom do 24 m,
  • d) budovy alebo inžinierske stavby určené pre verejnosť, v ktorých sú zhromažďovacie priestory pre 1 200 a viac osôb, najmä budovy s koncertnými sálami, divadlá, budovy s priestormi slúžiacimi pre zábavu obyvateľstva, výstavné pavilóny alebo štadióny,
  • e) budovy, v ktorých konštrukčnom systéme sú použité ako nosné prvky predpäté konštrukcie.

Inšpiráciou na vyčlenenie vyhradených stavieb do samostatnej kategórie boli známe veľké stavebné nehody (zrútenie) na stavbách podzemných garáží v Bratislave-Karlovej Vsi a na Plynárenskej ulici v Bratislave a tragické zrútenie pomocnej konštrukcie na výstavbe diaľničného mosta pri Kurimanoch, ako aj poznatky zo zahraničných právnych úprav.

Vyhradené stavby budú musieť byť nielen umiestnené v súlade so zastavovacími podmienkami zastavovacieho plánu (intravilán) alebo územného plánu obce (extravilán), ale aj na základe územného rozhodnutia stavebného úradu, ktoré zostane povinné pre túto skupinu stavieb.

Čo je cieľom certifikácie zhotoviteľov vyhradenej stavby v oblasti pozemných stavieb – budovy? Aký je postup certifikácie zhotoviteľa vyhradenej stavby – budovy?

Účelom certifikácie systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb, definovaných podľa „Stavebného zákona“ je, aby tieto stavby zhotovovali stavebné firmy, ktoré zamestnávajú aspoň stanovený počet kvalifikovaných zamestnancov a majú skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb, ktoré sú predmetom ich záujmu.

Zákonodarca v spolupráci s ZSPS spracoval pre stavebné firmy pre potreby certifikácie Metodický návod na vypracovanie dokumentácie systému manažérstva pre zhotoviteľov vyhradených stavieb podľa Národného dokumentu – Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a požiadavky na systém manažérstva.

Metodický postup pre získanie certifikátu zhotoviteľa vyhradených stavieb  bol spracovaný pre stavebné firmy, ktoré majú záujem uchádzať sa o certifikáciu systému manažérstva podľa Národného dokumentu, aby mohli najmä efektívnym spôsobom vypracovať potrebnú dokumentáciu pre tento systém manažérstva a harmonizovane postupovať pri stanovení efektívneho počtu svojich zamestnancov, ktorí sú súčasťou daného systému manažérstva, uvádzať minimálne požadované  údaje o kvalifikačných požiadavkách podľa Národného  dokumentu.

Stavebná firma realizujúca vyhradenú stavbu musí pred tým ako podstúpi certifikáciu zhotoviteľa vyhradenej stavby spracovať dokumentáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby a splniť ostatné podmienky kladené na personál zhotoviteľa vyhradenej stavby.

Požadovaný minimálny počet kvalifikovaných zamestnancov a skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb je definovaný pre konkrétnu vyhradenú stavbu v Národnom dokumente – Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a požiadavky na systém manažérstva ( ďalej ako Národný dokument).

Overenie, či konkrétna stavebná firma spĺňa definované kvalifikačné požiadavky vykonáva certifikačný orgán.

Certifikácia zhotoviteľov vyhradených stavieb – budovy – ako na to?

Stavebná firma, ktorá sa uchádza o posúdenie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby musí byť držiteľom platných certifikátov systémov manažérstva podľa rady noriem EN ISO 9001: 2016, EN ISO 14001: 2015, STN EN ISO 45001:2018 vydaných akreditovaným certifikačným orgánom s platným dohľadom k uvedeným certifikátom. Následne musí vybudovať a implrmentovať systém manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb.

Po jeho implementácii je potrebné požiadať o certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby. Po úspešnom absolvovaní certifikačného auditu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby je úspešnej firme vydaní certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby. Následnej je potrebné s týmto certifikátom sa zapísať do registra zhotoviteľov vyhradených stavieb.

Certifikát je platný 5 rokov, pričom v pravidelnom intervale je držiteľ certifikátu podľa konkrétnej certifikačnej schémy v pravidelných intervaloch preverovaný.

Pre konkrétnu ponuku pre získanie certifikátu zhotoviteľa vyhradených stavieb prosím vyplňte formulár vpravo so žiadosťou o expresnú ponuku na certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby alebo nám napíšte na adresu ponuka@vyhradené-stavby.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *