Vyhradené stavby - aktuality

certifikacia zhotovitela vyhradenej stavby

Certifikácia systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb – ako na to?

Nie je tomu tak dávno, čo sme boli svedkami niekoľkých zlyhaní niektorých stavebných spoločností. Tie, nie len že nedokázali splniť kvalitatívne a termínové požiadavky pri zhotovení objektov (najmä dopravnej infraštruktúry), ale došlo k priamemu zlyhaniu stavieb, a to s tragickými následkami.

Reflektovaním tejto situácie bol vznik ústrednej požiadavky odbornej komunity zastúpenej Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska, Slovenskou komorou stavebných inžinierov  a Slovenskou komorou architektov  a to systémovým riešením zabezpečiť  zásadné zvýšenie bezpečnosti a kvality stavieb na Slovensku, s cieľom predísť ďalšiemu zlyhávaniu stavieb a zároveň zvýšiť požiadavky na ich projektovanie, povoľovanie a realizáciu.

Výsledným systémovým riešením  na úrovni MDV SR bola kodifikácia novej nespochybnenej kategórie „vyhradených stavieb“, ktorú nový návrh zákona o výstavbe od tohto času obsahuje v celom období jeho prípravy.

Certifikácia systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb

Certifikácia systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb je systémovou odpoveďou na výzvu zvýšiť kvalitu a bezpečnosť stavieb. Je len pochopiteľné, že pre takéto najnáročnejšie stavby je treba nastaviť proces systému overovania, či ich zhotovitelia používajú správne manažérske systémy na ich zvládnutie, bezpečnú a kvalitnú realizáciu.

Výsledkom snaženia je zavedenie povinnej certifikácie zhotoviteľov vyhradených stavieb priamo do nového “stavebného zákona” – Zákona o výstavbe.

V § 2 Zákona o výstavbe Stavba, budova, susedný pozemok a susedná stavba v bode 5 je presná definícia vyhradenej stavby. Podľa tohto bodu

Vyhradená stavba je budova alebo inžinierska stavba, ktorá je technologicky náročná alebo konštrukčne neobvyklá, ktorá z hľadiska rozsahu stavebných prác a technológie stavebných prác a použitých stavebných výrobkov kladie zvýšené nároky na organizovanie výstavby, na koordináciu činností vo výstavbe a na potrebné technické vybavenie zhotoviteľa stavby. Zoznam vyhradených stavieb je uvedený v prílohe č. 4. Zákona o výstavbe.

a v § 22 Zhotoviteľ stavby toho istého zákona v bode 4 definuje

Zhotovovanie vyhradenej stavby je vyhradené generálnemu zhotoviteľovi stavby, ktorý je držiteľom platného certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby zapísanému v zozname certifikovaných generálnych zhotoviteľov vyhradených stavieb. Certifikáciu vykonáva akreditovaný certifikačný orgán na základe výsledku preverenia spôsobilosti zhotoviteľa stavby.

Ciele certifikácie systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb

Cieľom  zavedenia systému certifikácie manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb do praxe prostredníctvom príslušnej legislatívy – nového zákona o výstavbe – je najmä:

  • zaviesť systémové nezávislé a odborné hodnotenie pripravenosti stavebnej firmy na úspešnú realizáciu stavebnej zákazky v žiaducej kvalite a v stanovenom termíne, a to podľa druhu a náročnosti vyhradených stavieb
  • poskytnúť stavebníkom a obstarávateľom/verejným obstarávateľom stavebných prác garanciu kvality stavebných dodávateľov prostredníctvom systému hodnotenia ich odbornej spôsobilosti
  • zabezpečiť bezpečnosť stavieb počas výstavby a v priebehu životnosti stavieb.

A v konečnom dôsledku zvýšiť kredibilitu zhotoviteľov stavieb na Slovensku.

Certifikáciou systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb sa rozumie proces, v ktorom akreditovaný certifikačný orgán posudzuje podľa verejne známych stanovených kritérií, či žiadateľ vyhovuje kvalifikačným predpokladom, ktoré sú stanovené v príslušnom zákone.

Ako získať certifikát systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb?

Základnou a nevyhnutnou požiadavkou na klienta, ktorý sa uchádza o certifikát systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby podľa Národného dokumentu pre certifikáciu zhotoviteľov vyhradených stavieb je, aby v dobe podania žiadosti o certifikáciu zhotoviteľa, bol držiteľom platných certifikátov podľa ISO 9001:2016, ISO 14001:2015 a ISO 45001: 2019, ktoré boli vydané akreditovaným certifikačným orgánom s platným dohľadom po celú dobu platnosti certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby.

Následne je potrebné požiadať o certifikáciu certifikačný orgán, ktorý má právo certifikovať systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby. Po úspešnom absolvovaní certifikačného auditu je úspešnej firme vydaní certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby.

Certifikát je platný 5 rokov, pričom v pravidelnom intervale je držiteľ certifikátu podľa konkrétnej certifikačnej schémy v pravidelných intervaloch preverovaný.

Pre konkrétnu ponuku pre získanie certifikátu zhotoviteľa vyhradených stavieb prosím vyplňte formulár vpravo so žiadosťou o expresnú ponuku na certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby alebo nám napíšte na adresu ponuka@vyhradené-stavby.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *