Vyhradené stavby - aktuality

Vyhradená stavba – vyhradené stavby – čo to je?

Vyhradené stavby sú technologicky náročné budovy a inžinierske stavby alebo konštrukčne neobvyklé stavby, ktoré z hľadiska rozsahu a technológie stavebných prác a použitých stavebných výrobkov kladú zvýšené nároky na organizovanie výstavby, rekonštrukcie a obnovy a na koordináciu činností vo výstavbe a na potrebné technické vybavenie zhotoviteľa stavby.

Z dôvodu, aby zhotovovanie vyhradených stavieb mohli bezpečne a kvalitne vykonávať len takí zhotovitelia stavieb, ktorí spĺňajú špecifikované kvalifikačné požiadavky a súčasne uplatňujú pri svojej činnosti správne manažérske systémy, boli navrhnuté schémy pre posudzovanie zhody s týmito požiadavkami.

Dokument posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva, ktorý bol vydaný 1.7.2024 a v § 2 Zákona o výstavbe (ktorý ma posunutú účinnosť na 1.4.2025 “Stavba, budova, susedný pozemok a susedná stavba” v bode 5 je presná definícia “vyhradenej stavby”. Podľa tohto bodu

Vyhradená stavba je budova alebo inžinierska stavba, ktorá je technologicky náročná alebo konštrukčne neobvyklá, ktorá z hľadiska rozsahu stavebných prác a technológie stavebných prác a použitých stavebných výrobkov kladie zvýšené nároky na organizovanie výstavby, na koordináciu činností vo výstavbe a na potrebné technické vybavenie zhotoviteľa stavby. 

Zoznam vyhradených stavieb je uvedený v Dokument posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva, ktorý bol vydaný 1.7.2024 ako aj v prílohe č. 4. Zákona o výstavbe.

Zhotovovanie vyhradenej stavby podľa Dokumentu pre posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva je vyhradené generálnemu zhotoviteľovi stavby, ktorý je držiteľom platného certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby zapísanému v zozname certifikovaných generálnych zhotoviteľov vyhradených stavieb. Certifikáciu vykonáva akreditovaný certifikačný orgán na základe výsledku preverenia spôsobilosti zhotoviteľa stavby.

Cieľom zavedenia systému certifikácie systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb je zvýšenie kvality realizácie vyhradených stavieb na Slovensku, zabezpečenie opakovateľnosti procesov u jednotlivých zhotoviteľov aj v dlhšom časovom intervale vzhľadom na priemernú dĺžku realizácie vyhradených stavieb (niekoľko rokov) a dokončenie diela v zmysle schválených vopred definovaných súťažných parametrov investora.

Zoznam vyhradených stavieb

Aké druhy vyhradených stavieb poznáme? Čo je to vyhradená stavba?

  1. Vyhradenými stavbami sú:
    1. jednopodlažná budova s možnosťou jedného medzipodlažia a s rozponom strešnej konštrukcie viac ako 30 m,
    2. viacpodlažná budova s výškou poslednej stropnej konštrukcie viac ako 32 m nad úrovňou terénu,
    3. viacpodlažná budova s rozponom nosnej konštrukcie viac ako 12 m, okrem strešnej konštrukcie s rozponom do 24 m,
    4. budovy alebo inžinierske stavby určené pre verejnosť, v ktorých sú zhromažďovacie priestory pre 1 200 a viac osôb, najmä budovy s koncertnými sálami, divadlá, budovy s priestormi slúžiacimi pre zábavu obyvateľstva, výstavné pavilóny alebo štadióny,
    5. budovy, v ktorých konštrukčnom systéme sú použité ako nosné prvky predpäté konštrukcie.
  2. Vyhradenými stavbami sú tieto inžinierske stavby:
    1. stavby diaľnic, rýchlostných ciest a výstavba nových úsekov ciest I. triedy v novom území,
    2. mosty na diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách I. triedy, mosty s rozpätím nosnej konštrukcie viac ako 30 m pri betónových prefabrikovaných nosných konštrukciách alebo viac ako 20 m pri ostatných typoch nosných konštrukcií a lávky s rozpätím nosnej konštrukcie viac ako 20 m,
    3. tunely,
    4. oporné a zárubné múry a protihlukové steny a násypy, zárezy a odrezy s výškou viac ako 10 m,
    5. koľajové a trolejbusové dráhy,
    6. lanové dráhy okrem lyžiarskych vlekov,
    7. pohybové plochy letísk,
    8. priehrady a iné vodné stavby na zadržiavanie vody s výškou viac ako 8 m nad najnižšou kótou základovej škáry alebo zadržiavaným objemom nad 1 mil. m3,
    9. nádrže čistiarní odpadových vôd nad 500 ekvivalentných obyvateľov,
    10. nádrže a silá s celkovou výškou viac ako 12 m nad úrovňou terénu alebo s rozponom viac ako 12 m alebo nádrže a silá slúžiace na uskladnenie výbušných hmôt a hmôt s vysokou horľavosťou, vrátane plynov,
    11. skládky nebezpečných odpadov,
    12. elektrické vedenia veľmi vysokého napätia a zvlášť vysokého napätia, ak nie je v tomto zákone uvedené inak,
    13. ostatné inžinierske stavby neuvedené v iných ustanoveniach tohto zákona s výškou viac ako 50 m nad úrovňou terénu alebo s rozponom nosných konštrukcií viac ako 12 m,
    14. stavby jadrových zariadení.

Postup získania certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb

Zákonodarca v spolupráci s ZSPS spracoval pre stavebné firmy pre potreby certifikácie Metodický návod na vypracovanie dokumentácie systému manažérstva pre zhotoviteľov vyhradených stavieb podľa Národného dokumentu – Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a požiadavky na systém manažérstva.

Metodický postup pre získanie certifikátu zhotoviteľa vyhradených stavieb  bol spracovaný pre stavebné firmy, ktoré majú záujem uchádzať sa o certifikáciu systému manažérstva podľa Národného dokumentu, aby mohli najmä efektívnym spôsobom vypracovať potrebnú dokumentáciu pre tento systém manažérstva a harmonizovane postupovať pri stanovení efektívneho počtu svojich zamestnancov, ktorí sú súčasťou daného systému manažérstva, uvádzať minimálne požadované  údaje o kvalifikačných požiadavkách podľa Národného  dokumentu.

Stavebná firma realizujúca vyhradenú stavbu musí pred tým ako podstúpi certifikáciu zhotoviteľa vyhradenej stavby spracovať dokumentáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby a splniť ostatné podmienky kladené na personál zhotoviteľa vyhradenej stavby.

Dohľad na úrovni ostatného ústredného orgánu štátnej správy nad posudzovaním zhody a požiadavkami na systém manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb podľa Národného dokumentu bude vykonávať novozriadený Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR.

Cena certifikátu zhotoviteľa vyhradených stavieb

Po úspešnom absolvovaní certifikačného auditu je úspešnej firme vydaní certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby. Získanie certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby je podmienkou na zápis do registra zhotoviteľov vyhradených stavieb.

Certifikát je platný 5 rokov, pričom v pravidelnom intervale je držiteľ certifikátu podľa konkrétnej certifikačnej schémy v pravidelných intervaloch preverovaný.

Pre konkrétnu ponuku pre získanie certifikátu zhotoviteľa vyhradených stavieb prosím vyplňte formulár vpravo so žiadosťou o expresnú ponuku na certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby alebo nám napíšte na adresu ponuka@vyhradené-stavby.sk