Vyhradené stavby - aktuality

vyhradene stavby - inzinierske

Požiadavky na certifikáciu generálneho zhotoviteľa vyhradenej stavby

Účelom certifikácie systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb, definovaných podľa „Stavebného zákona“ je, aby tieto stavby zhotovovali stavebné firmy, ktoré zamestnávajú aspoň stanovený počet kvalifikovaných zamestnancov a majú skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb, ktoré sú predmetom ich záujmu.

Zákonodarca v spolupráci s ZSPS spracoval pre stavebné firmy pre potreby certifikácie Metodický návod na vypracovanie dokumentácie systému manažérstva pre zhotoviteľov vyhradených stavieb podľa Národného dokumentu – Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a požiadavky na systém manažérstva.

Metodický postup pre získanie certifikátu zhotoviteľa vyhradených stavieb  bol spracovaný pre stavebné firmy, ktoré majú záujem uchádzať sa o certifikáciu systému manažérstva podľa Národného dokumentu, aby mohli najmä efektívnym spôsobom vypracovať potrebnú dokumentáciu pre tento systém manažérstva a harmonizovane postupovať pri stanovení efektívneho počtu svojich zamestnancov, ktorí sú súčasťou daného systému manažérstva, uvádzať minimálne požadované  údaje o kvalifikačných požiadavkách podľa Národného  dokumentu.

Stavebná firma realizujúca vyhradenú stavbu musí pred tým ako podstúpi certifikáciu zhotoviteľa vyhradenej stavby spracovať dokumentáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby a splniť ostatné podmienky kladené na personál zhotoviteľa vyhradenej stavby.

Ako získať certifikát systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb?

Základnou a nevyhnutnou požiadavkou na klienta, ktorý sa uchádza o certifikát systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby podľa Národného dokumentu pre certifikáciu zhotoviteľov vyhradených stavieb je, aby v dobe podania žiadosti o certifikáciu zhotoviteľa, bol držiteľom platných certifikátov podľa ISO 9001:2016, ISO 14001:2015 a ISO 45001: 2019, ktoré boli vydané akreditovaným certifikačným orgánom s platným dohľadom po celú dobu platnosti certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby.

Následne je potrebné požiadať o certifikáciu certifikačný orgán, ktorý má právo certifikovať systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby. Po úspešnom absolvovaní certifikačného auditu je úspešnej firme vydaní certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby.

Certifikát je platný 5 rokov, pričom v pravidelnom intervale je držiteľ certifikátu podľa konkrétnej certifikačnej schémy v pravidelných intervaloch preverovaný.

Cieľom  zavedenia systému certifikácie manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb do praxe prostredníctvom príslušnej legislatívy – nového zákona o výstavbe – je najmä:

  • zaviesť systémové nezávislé a odborné hodnotenie pripravenosti stavebnej firmy na úspešnú realizáciu stavebnej zákazky v žiaducej kvalite a v stanovenom termíne, a to podľa druhu a náročnosti vyhradených stavieb
  • poskytnúť stavebníkom a obstarávateľom/verejným obstarávateľom stavebných prác garanciu kvality stavebných dodávateľov prostredníctvom systému hodnotenia ich odbornej spôsobilosti
  • zabezpečiť bezpečnosť stavieb počas výstavby a v priebehu životnosti stavieb.

A v konečnom dôsledku zvýšiť kredibilitu zhotoviteľov stavieb na Slovensku.

Certifikáciou systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb sa rozumie proces, v ktorom akreditovaný certifikačný orgán posudzuje podľa verejne známych stanovených kritérií, či žiadateľ vyhovuje kvalifikačným predpokladom, ktoré sú stanovené v príslušnom zákone.

Pre konkrétnu ponuku pre získanie certifikátu zhotoviteľa vyhradených stavieb prosím vyplňte formulár vpravo so žiadosťou o expresnú ponuku na certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby alebo nám napíšte na adresu ponuka@vyhradené-stavby.sk