Od roku 1990 do konca roku 2013 bol stavebný zákon novelizovaný 33-krát. Nový zákon č. 201/2022 Z. z. o výstavbe, ktorý bol v apríli 2021 schválený Národnou radou SR má posunutú účinnosť 1. apríla 2025.
Dokument posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva, ktorý bol schválený a vydaný 1.7.2024 definuje vyhradenú stavbu, zhotoviteľa vyhradenej stavby ako aj jednotlivé kategórie vyhradených stavieb.
Vyhradená stavba je budova alebo inžinierska stavba, ktorá je technologicky náročná alebo konštrukčne neobvyklá, ktorá z hľadiska rozsahu stavebných prác a technológie stavebných prác a použitých stavebných výrobkov kladie zvýšené nároky na organizovanie výstavby, na koordináciu činností vo výstavbe a na potrebné technické vybavenie zhotoviteľa stavby.
Aktuálny zoznam vyhradených stavieb podľa dokumentu pre posudzovanie zhody zo dňa 1.7.2024 je tu.
Zhotovovanie vyhradenej stavby je vyhradené generálnemu zhotoviteľovi stavby, ktorý je držiteľom platného certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby zapísanému v zozname certifikovaných generálnych zhotoviteľov vyhradených stavieb. Certifikáciu vykonáva akreditovaný certifikačný orgán na základe výsledku preverenia spôsobilosti zhotoviteľa stavby.
Ako získať certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby? Čo je to certifikácia systémov manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb? Čo je to certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby?
Proces získania certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby môžeme rozdeliť na dve etapy:
- V prvej etape je potrebné systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby vybudovať, čo predstavuje aktuálne zhodnotenie plnenia požiadaviek na kvalifikáciu zamestnancov spoločnosti – žiadateľa o certifikát v zmysle požiadaviek stanovených v dokumente pre posudzovanie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby (stanovené v tabuľke B1), vypracovanie dokumentácie systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby a zavedenie systému do praxe. Práve táto etapa je z hľadiska dlhodobého fungovania systému mimoriadne dôležitá a preto sa obvykle realizuje v spolupráci s externými konzultantmi.
- V druhej etape nezávislý akreditovaný certifikačný orgán v rámci previerky overí plnenie požiadaviek dokumentu pre posudzovanie zhody a rozhodne o udelení certifikátu. Táto etapa sa volá certifikačný audit. Certifikačný orgán nikdy podľa platných predpisov nevykonáva poradenstvo. Je to zakázané. Certifikačný orgán musí byť akreditovaný na posudzovanie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a schválený regulátorom certifikačnej schémy. Certifikáty vydané iným ako akreditovaným orgánom sú bezcenné a neumožňujú zápis do registra zhotoviteľov vyhradených stavieb, ktorý vedie pre iné štátne inštitúcie regulátor certifikačnej schémy.
Certifikácia znamená potvrdenie súladu, zhody (obvykle po primeranom preverení) skutočného stavu implementovaného systému so stanovenými požiadavkami.
Účelom certifikácie systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb, definovaných podľa „Stavebného zákona“ je, aby tieto stavby zhotovovali stavebné firmy, ktoré zamestnávajú aspoň stanovený počet kvalifikovaných zamestnancov a majú skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb, ktoré sú predmetom ich záujmu.
Požadovaný minimálny počet kvalifikovaných zamestnancov a skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb je definovaný pre konkrétnu vyhradenú stavbu v dokumente – Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a požiadavky na systém manažérstva.
Stavebná firma, ktorá sa uchádza o posúdenie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby musí byť držiteľom platných certifikátov systémov manažérstva podľa rady noriem EN ISO 9001: 2016, EN ISO 14001: 2015, STN EN ISO 45001:2018 vydaných akreditovaným certifikačným orgánom s platným dohľadom k uvedeným certifikátom.
Overenie, či konkrétna stavebná firma spĺňa definované kvalifikačné požiadavky a požiadavky stanovené na systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby stanovené v Dokumente pre posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva, ktorý bol schválený a vydaný 1.7.2024 vykonáva certifikačný orgán akreditovaný Slovenskou národnou akreditačnou službou (SNAS).
Pre získanie certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb je potrebné implementovať požiadavky, ktoré dokument pre posudzovanie zhody stanovil v tabuľke B3 (pozrieť si ich môžete tu) a zároveň zabezpečiť plnenie podmienok na kvalifikáciu efektívneho počtu zamestnancov v zmysle tabuľky B1 dokumentu pre posudzovanie zhody a predložiť požadovaný počet referencii v oblasti konkrétnej vyhradenej stavby. V prípade, že niektorú z týchto požiadaviek organizácia neplní certifikačný orgán určí certifikačnú schému podľa ktorej bude následne postupovať.
Ako prebieha certifikácia systému manažérstva zhotoviteľa stavby? Ako získať certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby?
Dokument posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva, ktorý bol schválený a vydaný 1.7.2024 obsahuje originálne certifikačné schémy, Príloha F a Príloha G.
Príloha F predstavuje certifikačnú schému pre stavebné firmy, ktoré spĺňajú všetky kvalifikačné požiadavky podľa Národného dokumentu, vrátane požadovaného počtu referenčných stavieb pre konkrétnu vyhradenú stavbu a certifikačná schéma podľa Prílohy G umožňuje získať certifikát pre stavebné firmy, ktoré v dobe podania žiadosti okrem počtu požadovaných referenčných stavieb spĺňajú všetky ostatne požiadavky podľa Národného dokumentu, Príloha B, a je predpoklad, že v priebehu 5 ročného certifikačného cyklu žiadateľ o certifikáciu aj túto požiadavku splní.
Pre harmonizáciu postupov certifikačných orgánov pri posudzovaní zhody, pre stanovenie potrebného počtu audit dní pre vykonávanie požadovaných auditov (certifikačný audit systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb, kontrolný systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb, recertifikačný systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb) podľa jednotlivých certifikačných schém v závislosti na efektívnom počte zamestnancov stavebnej firmy, ktorí sú súčasťou systému manažérstva zhotovovania vyhradených stavieb.
Certifikácia sa spravuje zákonom č. 505/2009 Z. z. o akreditácii orgánov posudzovania zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Metodický postup bol spracovaný pre stavebné firmy, ktoré majú záujem uchádzať sa o certifikáciu systému manažérstva podľa dokumentu, aby mohli najmä efektívnym spôsobom vypracovať potrebnú dokumentáciu pre tento systém manažérstva a harmonizovane postupovať pri stanovení efektívneho počtu svojich zamestnancov, ktorí sú súčasťou daného systému manažérstva, uvádzať minimálne požadované údaje o kvalifikačných požiadavkách podľa Národného dokumentu, Príloha B.
Prečo vyhradená stavba a prečo povinná certifikácia systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby?
Z množiny všetkých ostatných stavieb Dokument posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva, ktorý bol schválený a vydaný 1.7.2024 a Zákon o výstavbe vyčleňuje skupinu tzv. vyhradených stavieb. Ide o stavby, ktoré z hľadiska základných požiadaviek na stavby, najmä požiadaviek mechanickej odolnosti a stability (statiky) a požiarnej bezpečnosti alebo z hľadiska vplyvu na okolie vyžadujú zvýšenú pozornosť a priebežnú kontrolu výstavby i užívania. Prevažne ide o inžinierske stavby. Podrobnosti a ich výpočet, aby sa v praxi predišlo možnému nerovnakému prístupu k stavebníkom zo strany stavebného úradu a naopak, ustanovuje vykonávacia vyhláška.
Inšpiráciou na vyčlenenie vyhradených stavieb do samostatnej kategórie boli známe veľké stavebné nehody (zrútenie) na stavbách podzemných garáží v Bratislave-Karlovej Vsi a na Plynárenskej ulici v Bratislave a tragické zrútenie pomocnej konštrukcie na výstavbe diaľničného mosta pri Kurimanoch, ako aj poznatky zo zahraničných právnych úprav.
Vyhradené stavby budú musieť byť nielen umiestnené v súlade so zastavovacími podmienkami zastavovacieho plánu (intravilán) alebo územného plánu obce (extravilán), ale aj na základe územného rozhodnutia stavebného úradu, ktoré zostane povinné pre túto skupinu stavieb.
Povoľovať sa budú v stavebnom konaní. Projekt stavby musí vypracovať výlučne odborne spôsobilá osoba (autorizovaný architekt alebo stavebný inžinier) a k dokumentácii nosných konštrukcií (statickému posudku), ktorý je súčasťou projektovej dokumentácie stavby, musí byť stavebnému úradu priložené aj tzv. kontrolné statické posúdenie od kontrolného statika. Obsahom kontrolného statického posúdenia je preverenie správnosti statických a dynamických výpočtov statického posudku.
Uskutočňovať vyhradenú stavbu bude môcť len kvalifikovaný zhotoviteľ stavby (s platným certifikátom systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb), uskutočňovanie stavby musí riadiť autorizovaný hlavný stavbyvedúci a musí byť pod stavebným dozorom autorizovaného stavebného dozorcu a pod dohľadom koordinátora bezpečnosti. Kontrolné prehliadky stavby v jednotlivých fázach výstavby počas jej uskutočňovania budú pod dohľadom stavebného úradu
V § 64 Zákona o výstavbe sa zavádza sa nová regulovaná činnosť a funkcia v stavebnom procese – stavebný dozor nad vyhradenými stavbami. Stavebný dozor nad vyhradenými stavbami je vyššia a zodpovednejšia forma stavebného dozoru, ktorá sa povinne zavádza na uskutočňovanie vyhradených stavieb. Nič nebráni tomu, aby si takéhoto stavebného dozorcu zmluvne zabezpečil stavebník dobrovoľne na uskutočňovanie svojej stavby, hoci aj uskutočňovanej svojpomocou.
Stavbyvedúci na vyhradených stavbách a hlavní stavbyvedúci musia byť autorizovaní (autorizovaný stavebný inžinier).
Vyhradené stavby nie sú ale kategóriou stavieb, ktoré by si vyžadovali osobitné úpravy pre ich povoľovanie, projektant však musí v správe o výsledku prerokovania stavebného zámeru uviesť, že sa jedná o vyhradenú stavbu, ktorá si vyžaduje vypracovanie vykonávacieho projektu. Kategória vyhradených stavieb nemá vplyv na povoľovanie podľa osobitných predpisov.
Potrebujete certifikát systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb? Potrebujete certifikáciu zhotoviteľa vyhradenej stavby?
Pokiaľ potrebujete certifikát zhotoviteľa vyhradených stavieb je potrebné prejsť úspešne certifikačným auditom systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby. Po úspešnom absolvovaní certifikačného auditu je úspešnej firme vydaní certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby.
Certifikát je platný 5 rokov, pričom v pravidelnom intervale je držiteľ certifikátu podľa konkrétnej certifikačnej schémy v pravidelných intervaloch preverovaný.
Pre konkrétnu ponuku pre získanie certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb (certifikáciu zhotoviteľa vyhradenej stavby) resp. v prípade, že systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby ešte nemáte vybudovaný prosím vyplňte formulár vpravo so žiadosťou o expresnú ponuku na certifikáciu resp. poradenstvo v oblasti systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby alebo nám napíšte na adresu ponuka@vyhradene-stavby.sk
Ponuku pre získanie certifikátu zhotoviteľa vyhradenej stavby Vám pošleme do 3 hodín.