Vyhradené stavby - aktuality

vyhradené stavby - priehrady

Metodický návod a usmernenie regulátora certifikačnej schémy

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska vydal v auguste 2024 pre stavebné firmy – žiadateľov o certifikát systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby metodický návod a usmernenie k niektorým vybraným častiam certifikačnej schémy pre Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva pre zabezpečenie jednotného postupu certifikačných orgánov pri implementácii požiadaviek dokumentu pre Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva, konkrétne k požiadavkám stanovených v prílohe B, Kvalifikačné požiadavky na klientov pre certifikáciu systému manažérstva pre zhotovovanie vyhradených stavieb, B.1 Všeobecne, Tabuľka B.1 3 Tabuľka kvalifikačných požiadaviek, kde okrem iného vysvetlil:

  1. požiadavku na min. dĺžku pracovného pomeru u klienta – pracovný pomer je základný typ pracovnoprávneho vzťahu založeného podľa slovenského Zákonníka práce. Je to pracovnoprávny vzťah založený na základe pracovnej zmluvy.
  • stavbyvedúci: pracovný pomer na dobu neurčitú,
  • príprava: pracovný pomer na dobu neurčitú.

2. požiadavku na odbornú prax v oblasti odbornej spôsobilosti

  • stavbyvedúci: vyžaduje sa prax a odborná spôsobilosť stavbyvedúcich podľa charakteru vyhradenej stavby, a to jednotlivo, alebo kombinovane pri plnení viacerými osobami, a to minimálne v jednej základnej odbornej spôsobilosti podľa požiadaviek na vyhradenú stavbu, pri dodržaní minimálneho požadovaného počtu stavbyvedúcich v zmysle dokumentu,
  • príprava: vyžaduje sa odborná prax pracovníkov prípravy podľa charakteru vyhradenej stavby vydokladovaná konkrétnou realizovanou predvýrobnou alebo výrobnou prípravou vyhradenej stavby pri dodržaní minimálneho požadovaného počtu pracovníkov prípravy v zmysle dokumentu.

3. prípad úmrtia, resp. výpovede/ukončenia pracovného pomeru alebo odchodu do dôchodku stavbyvedúceho/pracovníka prípravy, ktorý bol deklarovaný ako kompetentná osoba v zmysle tejto tabuľky pri certifikácii SMZVS, a na základe toho bola splnená požiadavka tabuľky B a udelený certifikát SMZVS

  • držiteľ certifikátu SMZVS, u ktorého nastal niektorý zo zmieňovaných prípadov, je povinný mať stanovený plán náhrady konkrétneho stavbyvedúceho/pracovníka prípravy, pričom jeho náhrada musí byť zabezpečená najneskôr do 6 mesiacov od vzniku niektorej zo zmienenej udalosti. Po prijatí nového pracovníka začína plynúť prechodné 2 ročné obdobie, ktoré by malo viesť k naplneniu stanovenej požiadavky na minimálnu dĺžku pracovného pomeru u klienta,
  • počas realizácie vyhradenej stavby by počet novoprijatých pracovníkov v prípadoch úmrtia, resp. výpovede/ukončenia pracovného pomeru alebo odchodu do dôchodku stavbyvedúceho/pracovníka prípravy nemal prekročiť 50% (zaokrúhlených na celé číslo nahor) stanovených stavbyvedúcich/pracovníkov prípravy stanovených v tomto dokumente s cieľom udržať kontinuitu pri realizácie vyhradenej stavby.

4. prípad materskej/rodičovskej dovolenky stavbyvedúceho/pracovníka prípravy, ktorý bol deklarovaný ako kompetentná osoba v zmysle tejto tabuľky pri certifikácii SMZVS, a na základe toho bola splnená požiadavka tabuľky B a udelený certifikát SMZVS

  • držiteľ certifikátu SMZVS, u ktorého nastal niektorý zo zmieňovaných prípadov, je povinný mať stanovený plán náhrady konkrétneho stavbyvedúceho/pracovníka prípravy v prípade že zodpovedný pracovník bude čerpať materskú/rodičovskú dovolenku viac ako 1 kalendárny rok, pričom jeho náhrada musí byť zabezpečená najneskôr do 6 mesiacov od vzniku niektorej zo zmienenej udalosti. Po prijatí nového pracovníka začína plynúť prechodné 2 ročné obdobie, ktoré by malo viesť k naplneniu stanovenej požiadavky na minimálnu dĺžku pracovného pomeru u klienta.

Dokument posudzovanie zhody zhotoviteľa vyhradenej stavby

Dokument pre posudzovanie zhody zhotoviteľa vyhradenej stavby obsahuje požiadavky na kompetentnosť, trvalú prevádzku a nestrannosť orgánov, ktoré vykonávajú audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľov budov alebo inžinierskych stavieb, ktoré sú technologicky náročné alebo konštrukčne neobvyklé, ktoré z hľadiska rozsahu stavebných prác a technológie stavebných prác a použitých stavebných výrobkov kladú zvýšené nároky na organizovanie výstavby, na koordináciu činností vo výstavbe a na potrebné technické vybavenie zhotoviteľa stavby (ďalej len ,,vyhradené stavby”), ako aj kvalifikačné požiadavky na klientov pre ich splnenie a implementáciu do systému manažérstva pre zhotovovanie vyhradených stavieb.

Tento Dokument pre posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva bol definitívne schválený a vydaný 1.7.2024.

Významné požiadavky pre realizačné spoločnosti sú popísané v prílohách Dokumentu pre posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva konkrétne v:

  • Príloha B  Kvalifikačné požiadavky na klientov pre certifikáciu systému manažérstva pre zhotovovanie vyhradených stavieb
  • Príloha F Certifikačná schéma  klient úplne spĺňa kvalifikačné požiadavky deklarované podľa Prílohy B, tabuľka B1.
  • Príloha G  Certifikačná schéma  klient spĺňa kvalifikačné požiadavky deklarované podľa Prílohy B, tabuľka B1, okrem požadovaného počtu referencií.

Viac o požiadavkách dokumentu sa môžete prečítať tu.

Ako získať certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby?

Proces získania certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby môžeme rozdeliť na dve etapy:

  • V prvej etape je potrebné systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby vybudovať, čo predstavuje aktuálne zhodnotenie plnenia požiadaviek na kvalifikáciu zamestnancov spoločnosti – žiadateľa o certifikát v zmysle požiadaviek stanovených v dokumente pre posudzovanie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby (stanovené v tabuľke B1), vypracovanie dokumentácie systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby a zavedenie systému do praxe. Práve táto etapa je z hľadiska dlhodobého fungovania systému mimoriadne dôležitá a preto sa obvykle realizuje v spolupráci s externými konzultantmi. 
  • V druhej etape nezávislý akreditovaný certifikačný orgán v rámci previerky overí plnenie požiadaviek dokumentu pre posudzovanie zhody a rozhodne o udelení certifikátu. Táto etapa sa volá certifikačný audit. Certifikačný orgán nikdy podľa platných predpisov nevykonáva poradenstvo. Je to zakázané. Certifikačný orgán musí byť akreditovaný na posudzovanie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a schválený regulátorom certifikačnej schémy. Certifikáty vydané iným ako akreditovaným orgánom sú bezcenné a neumožňujú zápis do registra zhotoviteľov vyhradených stavieb, ktorý vedie pre iné štátne inštitúcie regulátor certifikačnej schémy.

Certifikácia znamená potvrdenie súladu, zhody (obvykle po primeranom preverení) skutočného stavu implementovaného systému so stanovenými požiadavkami konkrétnej ISO normy.

Účelom certifikácie systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb, definovaných podľa „Stavebného zákona“ je, aby tieto stavby zhotovovali stavebné firmy, ktoré zamestnávajú aspoň stanovený počet kvalifikovaných zamestnancov a majú skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb, ktoré sú predmetom ich záujmu.

Požadovaný minimálny počet kvalifikovaných zamestnancov a skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb je definovaný pre konkrétnu vyhradenú stavbu v dokumente – Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a požiadavky na systém manažérstva.

Stavebná firma, ktorá sa uchádza o posúdenie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby musí byť držiteľom platných certifikátov systémov manažérstva podľa rady noriem EN ISO 9001: 2016, EN ISO 14001: 2015, STN EN ISO 45001:2018 vydaných akreditovaným certifikačným orgánom s platným dohľadom k uvedeným certifikátom.

Overenie, či konkrétna stavebná firma spĺňa definované kvalifikačné požiadavky a požiadavky stanovené na systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby stanovené v Dokumente pre posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstvaktorý bol schválený a vydaný 1.7.2024 vykonáva certifikačný orgán akreditovaný Slovenskou národnou akreditačnou službou (SNAS).

Pre získanie certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb je potrebné implementovať požiadavky, ktoré dokument pre posudzovanie zhody stanovil v tabuľke B3 (pozrieť si ich môžete tu) a zároveň zabezpečiť plnenie podmienok na kvalifikáciu efektívneho počtu zamestnancov v zmysle tabuľky B1 dokumentu pre posudzovanie zhody a predložiť požadovaný počet referencii v oblasti vyhradených stavieb.