Vyhradené stavby - aktuality

vyhradena stavba budovy

Význam certifikácie zhotoviteľov vyhradených stavieb

V oblasti stavebného priemyslu sa požiadavky na kvalitu, bezpečnosť a odbornú spôsobilosť neustále zvyšujú. Pre zhotoviteľov vyhradených stavieb, ktoré majú špecifické technické, bezpečnostné a legislatívne požiadavky, je certifikácia nevyhnutným krokom na potvrdenie ich odbornosti a schopnosti splniť tieto náročné normy. Certifikácia zhotoviteľov vyhradených stavieb prináša množstvo výhod pre samotných zhotoviteľov, ale aj pre celkovú bezpečnosť a kvalitu realizovaných projektov.

Čo sú vyhradené stavby?

Vyhradené stavby sú technologicky náročné budovy a inžinierske stavby alebo konštrukčne neobvyklé stavby, ktoré z hľadiska rozsahu a technológie stavebných prác a použitých stavebných výrobkov kladú zvýšené nároky na organizovanie výstavby, rekonštrukcie a obnovy a na koordináciu činností vo výstavbe a na potrebné technické vybavenie zhotoviteľa stavby.

Z dôvodu, aby zhotovovanie vyhradených stavieb mohli bezpečne a kvalitne vykonávať len takí zhotovitelia stavieb, ktorí spĺňajú špecifikované kvalifikačné požiadavky a súčasne uplatňujú pri svojej činnosti správne manažérske systémy, boli navrhnuté schémy pre posudzovanie zhody s týmito požiadavkami.

Dokument posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva, ktorý bol vydaný 1.7.2024 a v § 2 Zákona o výstavbe (ktorý ma posunutú účinnosť na 1.4.2025 “Stavba, budova, susedný pozemok a susedná stavba” v bode 5 je presná definícia “vyhradenej stavby”. Podľa tohto bodu

Vyhradená stavba je budova alebo inžinierska stavba, ktorá je technologicky náročná alebo konštrukčne neobvyklá, ktorá z hľadiska rozsahu stavebných prác a technológie stavebných prác a použitých stavebných výrobkov kladie zvýšené nároky na organizovanie výstavby, na koordináciu činností vo výstavbe a na potrebné technické vybavenie zhotoviteľa stavby. 

Vyhradené stavby sú také stavby alebo inžinierske objekty, ktoré podliehajú špecifickým technickým, bezpečnostným a environmentálnym požiadavkám. Tieto stavby sa často nachádzajú v oblastiach, kde je potrebné dodržiavať prísne predpisy, ako napríklad pri výstavbe mostov, tunelov, vysokých budov, priemyselných objektov, alebo infraštruktúrnych projektov. Tieto projekty si vyžadujú špecializované znalosti, skúsenosti a zodpovedný prístup.

Prečo je certifikácia zhotoviteľa vyhradených stavieb dôležitá?

Účelom certifikácie systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb, definovaných podľa „Stavebného zákona“ je, aby tieto stavby zhotovovali stavebné firmy, ktoré zamestnávajú aspoň stanovený počet kvalifikovaných zamestnancov a majú skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb, ktoré sú predmetom ich záujmu.

Požadovaný minimálny počet kvalifikovaných zamestnancov a skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb je definovaný pre konkrétnu vyhradenú stavbu v dokumente – Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a požiadavky na systém manažérstva.

Stavebná firma, ktorá sa uchádza o posúdenie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby musí byť držiteľom platných certifikátov systémov manažérstva podľa rady noriem EN ISO 9001: 2016, EN ISO 14001: 2015, STN EN ISO 45001:2018 vydaných akreditovaným certifikačným orgánom s platným dohľadom k uvedeným certifikátom. Certifikácia zhotoviteľov vyhradených stavieb je nevyhnutná z niekoľkých dôvodov:

1. Zabezpečenie kvality a bezpečnosti

Certifikácia je jasným potvrdením, že zhotoviteľ spĺňa všetky požiadavky stanovené dokumentom pre posudzovanie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb, legislatívou, normami a predpismi. Tento proces garantuje, že práce budú vykonávané na vysokej úrovni kvality a že stavba bude bezpečná pre všetkých účastníkov projektu. Certifikácia zahŕňa dôkladné posúdenie systémov manažérstva, procesov, ako aj zhodnotenie reálnych projektov, čo poskytuje ďalšiu záruku pre investorov a verejnosť.

2. Zvýšenie dôveryhodnosti na trhu

Certifikácia od akreditovaného certifikačného orgánu zvyšuje dôveryhodnosť zhotoviteľa na trhu. Klienti a investori majú väčšiu dôveru v spoločnosti, ktoré preukázali svoju odbornú spôsobilosť a dodržiavanie najprísnejších noriem. Certifikovaný zhotoviteľ má konkurenčnú výhodu pred ostatnými, pretože dokáže preukázať svoju odbornú kvalifikáciu a pripravenosť na realizáciu komplexných projektov.

3. Zákonná zodpovednosť a vyhovovanie normám

Vyhradené stavby sa nachádzajú pod prísnym dohľadom regulačných orgánov. Certifikovaný zhotoviteľ musí dodržiavať predpísané normy a legislatívu, čím sa znižuje riziko právnych problémov alebo pokút. Certifikácia je teda nástrojom, ktorý pomáha zhotoviteľovi vyhnúť sa problémom spojeným s nesplnením požiadaviek zákonov alebo technických predpisov.

4. Zlepšenie organizačných procesov

Certifikácia zhotoviteľa vyhradenej stavby vyžaduje, aby zhotovitelia implementovali efektívny systém manažérstva kvality, ktorý zahŕňa kontrolu procesov, riadenie rizík, zabezpečenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, a dodržiavanie environmentálnych požiadaviek pri realizácii vyhradenej stavby. Tieto opatrenia vedú k optimalizácii pracovných procesov, zlepšeniu efektivity a zníženiu nákladov na nepredvídané situácie, čo v konečnom dôsledku zvyšuje ziskovosť zhotoviteľa.

Akreditácia certifikačných orgánov systémov manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb

Certifikácia zhotoviteľov vyhradených stavieb by mala byť vykonávaná len akreditovanými certifikačnými orgánmi, ktoré sú schopné vykonávať nezávislé a dôkladné posúdenie všetkých aspektov stavebných projektov.

Výhody pre investora a verejnosť

Certifikácia zhotoviteľov vyhradených stavieb má význam nielen pre samotného zhotoviteľa, ale aj pre investora a širokú verejnosť. Základnou výhodou je, že investori a zadávatelia projektov môžu s istotou vybrať zhotoviteľa, ktorý preukázal svoju spôsobilosť vykonávať náročné a rizikové stavby. Certifikácia pomáha zabezpečiť, že stavby budú dokončené včas, s vysokou kvalitou a v súlade so všetkými legislatívnymi požiadavkami, čím sa minimalizujú riziká a náklady na opravy alebo nedodržanie termínov.

Zhotoviteľ musí byť zapísaný v registri zhotoviteľov vyhradených stavieb ktorý vedie regulátor systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb.

Ako získať certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby?

Proces získania certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby môžeme rozdeliť na dve etapy:

  • V prvej etape je potrebné systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby vybudovať, čo predstavuje aktuálne zhodnotenie plnenia požiadaviek na kvalifikáciu zamestnancov spoločnosti – žiadateľa o certifikát v zmysle požiadaviek stanovených v dokumente pre posudzovanie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby (stanovené v tabuľke B1), vypracovanie dokumentácie systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby a zavedenie systému do praxe. Práve táto etapa je z hľadiska dlhodobého fungovania systému mimoriadne dôležitá a preto sa obvykle realizuje v spolupráci s externými konzultantmi. 
  • V druhej etape nezávislý akreditovaný certifikačný orgán v rámci previerky overí plnenie požiadaviek dokumentu pre posudzovanie zhody a rozhodne o udelení certifikátu. Táto etapa sa volá certifikačný audit. Certifikačný orgán nikdy podľa platných predpisov nevykonáva poradenstvo. Je to zakázané. Certifikačný orgán musí byť akreditovaný na posudzovanie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a schválený regulátorom certifikačnej schémy. Certifikáty vydané iným ako akreditovaným orgánom sú bezcenné a neumožňujú zápis do registra zhotoviteľov vyhradených stavieb, ktorý vedie pre iné štátne inštitúcie regulátor certifikačnej schémy.

Certifikácia zhotoviteľov vyhradených stavieb je kľúčovým nástrojom pre zvyšovanie bezpečnosti, kvality a efektivity veľkých stavebných projektov. Je to proces, ktorý zabezpečuje, že zhotovitelia sú odborne spôsobilí a schopní splniť prísne normy a legislatívne požiadavky. Pre investorov a zadávateľov projektov je certifikácia istotou, že vybraný zhotoviteľ má potrebné znalosti, skúsenosti a systém manažérstva na vykonanie kvalitnej a bezpečnej výstavby. Pre zhotoviteľov predstavuje certifikácia konkurenčnú výhodu a záruku spokojných klientov, čo prispieva k ich rastu a rozvoju na trhu.