Vyhradené stavby - aktuality

zoznam vyhradených stavieb

Zoznam vyhradených stavieb

Zoznam vyhradených stavieb je uvedený v Dokument posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva, ktorý bol vydaný 1.7.2024 ako aj v prílohe č. 4. Zákona o výstavbe.

Zoznam vyhradených stavieb

  1. Vyhradenými stavbami sú:
    1. jednopodlažná budova s možnosťou jedného medzipodlažia a s rozponom strešnej konštrukcie viac ako 30 m,
    2. viacpodlažná budova s výškou poslednej stropnej konštrukcie viac ako 32 m nad úrovňou terénu,
    3. viacpodlažná budova s rozponom nosnej konštrukcie viac ako 12 m, okrem strešnej konštrukcie s rozponom do 24 m,
    4. budovy alebo inžinierske stavby určené pre verejnosť, v ktorých sú zhromažďovacie priestory pre 1 200 a viac osôb, najmä budovy s koncertnými sálami, divadlá, budovy s priestormi slúžiacimi pre zábavu obyvateľstva, výstavné pavilóny alebo štadióny,
    5. budovy, v ktorých konštrukčnom systéme sú použité ako nosné prvky predpäté konštrukcie.
  2. Vyhradenými stavbami sú tieto inžinierske stavby:
    1. stavby diaľnic, rýchlostných ciest a výstavba nových úsekov ciest I. triedy v novom území,
    2. mosty na diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách I. triedy, mosty s rozpätím nosnej konštrukcie viac ako 30 m pri betónových prefabrikovaných nosných konštrukciách alebo viac ako 20 m pri ostatných typoch nosných konštrukcií a lávky s rozpätím nosnej konštrukcie viac ako 20 m,
    3. tunely,
    4. oporné a zárubné múry a protihlukové steny a násypy, zárezy a odrezy s výškou viac ako 10 m,
    5. koľajové a trolejbusové dráhy,
    6. lanové dráhy okrem lyžiarskych vlekov,
    7. pohybové plochy letísk,
    8. priehrady a iné vodné stavby na zadržiavanie vody s výškou viac ako 8 m nad najnižšou kótou základovej škáry alebo zadržiavaným objemom nad 1 mil. m3,
    9. nádrže čistiarní odpadových vôd nad 500 ekvivalentných obyvateľov,
    10. nádrže a silá s celkovou výškou viac ako 12 m nad úrovňou terénu alebo s rozponom viac ako 12 m alebo nádrže a silá slúžiace na uskladnenie výbušných hmôt a hmôt s vysokou horľavosťou, vrátane plynov,
    11. skládky nebezpečných odpadov,
    12. elektrické vedenia veľmi vysokého napätia a zvlášť vysokého napätia, ak nie je v tomto zákone uvedené inak,
    13. ostatné inžinierske stavby neuvedené v iných ustanoveniach tohto zákona s výškou viac ako 50 m nad úrovňou terénu alebo s rozponom nosných konštrukcií viac ako 12 m,
    14. stavby jadrových zariadení.

Ako získať certifikát zhotoviteľa vyhradenej stavby?

Proces získania certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby môžeme rozdeliť na dve etapy:

  • V prvej etape je potrebné systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby vybudovať, čo predstavuje aktuálne zhodnotenie plnenia požiadaviek na kvalifikáciu zamestnancov spoločnosti – žiadateľa o certifikát v zmysle požiadaviek stanovených v dokumente pre posudzovanie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby (stanovené v tabuľke B1), vypracovanie dokumentácie systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby a zavedenie systému do praxe. Práve táto etapa je z hľadiska dlhodobého fungovania systému mimoriadne dôležitá a preto sa obvykle realizuje v spolupráci s externými konzultantmi. 
  • V druhej etape nezávislý akreditovaný certifikačný orgán v rámci previerky overí plnenie požiadaviek dokumentu pre posudzovanie zhody a rozhodne o udelení certifikátu. Táto etapa sa volá certifikačný audit. Certifikačný orgán nikdy podľa platných predpisov nevykonáva poradenstvo. Je to zakázané. Certifikačný orgán musí byť akreditovaný na posudzovanie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a schválený regulátorom certifikačnej schémy. Certifikáty vydané iným ako akreditovaným orgánom sú bezcenné a neumožňujú zápis do registra zhotoviteľov vyhradených stavieb, ktorý vedie pre iné štátne inštitúcie regulátor certifikačnej schémy.

Certifikácia znamená potvrdenie súladu, zhody (obvykle po primeranom preverení) skutočného stavu implementovaného systému so stanovenými požiadavkami konkrétnej ISO normy.

Účelom certifikácie systému manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb, definovaných podľa „Stavebného zákona“ je, aby tieto stavby zhotovovali stavebné firmy, ktoré zamestnávajú aspoň stanovený počet kvalifikovaných zamestnancov a majú skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb, ktoré sú predmetom ich záujmu.

Požadovaný minimálny počet kvalifikovaných zamestnancov a skúsenosti so zhotovovaním vyhradených stavieb je definovaný pre konkrétnu vyhradenú stavbu v dokumente – Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a požiadavky na systém manažérstva.

Stavebná firma, ktorá sa uchádza o posúdenie zhody systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby musí byť držiteľom platných certifikátov systémov manažérstva podľa rady noriem EN ISO 9001: 2016, EN ISO 14001: 2015, STN EN ISO 45001:2018 vydaných akreditovaným certifikačným orgánom s platným dohľadom k uvedeným certifikátom.

Overenie, či konkrétna stavebná firma spĺňa definované kvalifikačné požiadavky a požiadavky stanovené na systém manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby stanovené v Dokumente pre posudzovanie zhody Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstvaktorý bol schválený a vydaný 1.7.2024 vykonáva certifikačný orgán akreditovaný Slovenskou národnou akreditačnou službou (SNAS).

Pre získanie certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb je potrebné implementovať požiadavky, ktoré dokument pre posudzovanie zhody stanovil v tabuľke B3 (pozrieť si ich môžete tu) a zároveň zabezpečiť plnenie podmienok na kvalifikáciu efektívneho počtu zamestnancov v zmysle tabuľky B1 dokumentu pre posudzovanie zhody a predložiť požadovaný počet referencii v oblasti konkrétnej vyhradenej stavby. V prípade, že niektorú z týchto požiadaviek organizácia neplní certifikačný orgán určí certifikačnú schému podľa ktorej bude následne postupovať.